Izmaksas, ar kurām jārēķinās, iegādājoties mājokli

Mājas vai dzīvokļa iegāde ir viens no svarīgākajiem finanšu lēmumiem, ko cilvēks savā dzīvē pieņem. Lai gan lielākā daļa pircēju koncentrējas uz īpašuma cenu, apsverot pieejamo budžetu un iespējas, ir daudzas citas izmaksas, kuras nereti tiek aizmirstas. Izpratne par visiem iespējamajiem izdevumiem var palīdzēt precīzi noteikt pieejamo budžetu un izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem.

Mājokļa vērtējums

Pirms īpašuma iegādes, mājoklim ir jāveic nekustāmā īpašuma novērtējums, kas atspoguļo tā faktisko vērtību. Šie novērtējumi sniedz pircējiem būtisku ieskatu par īpašuma stāvokli un reālo tirgus vērtību. Kā arī, vērtējums ir atsauce kreditoriem, pieņemot lēmumu par īpašuma finansēšanu, un apmēru.

Galvenās iezīmes:

  • Hipotekāro aizdevumu kreditoriem tas ir nepieciešams, lai piedāvātu aizdevumu un noteiktu summu, kāda ir pieejama konkrētā īpašuma iegādei.
  • To veic sertificēts īpašuma vērtētājs.
  • Vērtējumā tiek atspoguļota faktiskā īpašuma vērtība, ņemot vērā nekustamo īpašumu tirgus tendences un jaunākos darījumus apkārtnē.
  • Vērtētājs neveic mājas stāvokļa novērtējumu.

SVARĪGI ZINĀT! Lai gan varētu šķist, ka nekustamā īpašuma vērtējums sniedz tikai faktisko īpašuma vērtības ieskatu, tas lielākoties ir neizbēgams solis mājokļa iegādes procesā. Bankas pieprasa šādu vērtējumu, lai varētu pielāgot pieejamo aizdevuma summu. Ja vērtējums ir mazāks nekā īpašuma faktiskā cena, pircējam var nākties šķirties no lielākas pirmās iemaksas. 

Pirmā iemaksa

Pirmā iemaksa ir summa, ko pircējs maksā iegādājoties īpašumu, ņemot vērā tā vērtību. Pirmās iemaksas summa mainās atkarībā no tādiem faktoriem kā aizdevēja prasības, aizdevuma veids, aizdevuma summa un pircēja finansiālais stāvoklis. Lielākoties pirmās iemaksas apmērs svārstās no 15% – 20%. Piemēram, iegādājoties īpašumu 100 000 eiro vērtībā, 15% pirmā iemaksa būtu 15 000 eiro, bet atlikušie 85 000 eiro tiktu finansēti ar hipotēku.

Pircējs var izvēlēties veikt minimālo noteikto pirmās iemaksas maksājumu vai iemaksāt arī lielāku summu, piemēram 30%. Lielāka pirmā iemaksa var sniegt vairākas priekšrocības:

  • Mazāks ikmēneša maksājums – jo vairāk samaksāts avansā, jo mazāk ir jāaizņemas, kā rezultātā ikmēneša maksājums ir zemāks.
  • Zemākas procentu likmes – aizdevēji piedāvā zemākas procentu likmes aizņēmējiem, kuri nodrošina lielāku pirmo iemaksu, jo tiek samazināts risks.
  • Samazinātas procentu izmaksas – lielāka pirmā iemaksa samazina kopējos procentus, kas samaksāti par hipotēku.

ALTUM atbalsta programma

Lai palīdzētu dažādām pircēju grupām, ALTUM piedāvā atbalsta programmas, kas samazina pirmās iemaksas apmēru un uzlabo hipotēkas pieejamību. Šī atbalsta programma ir izstrādāta, lai vecinātu mājokļu pieejamību.

Kam ir pieejams ALTUM atbalsts?

  • Ģimenes ar bērniem – pircēji, kuru apgādībā ir vismaz viens bērns, var saņemt valsts galvojumu, samazinot nepieciešamo pirmo iemaksu līdz pat 5%.
  • Jaunie speciālisti – personas, kas jaunākas par 35 gadiem ar augstākās izglītības diplomu, var pretendēt uz samazinātām pirmās iemaksas prasībām un labākiem aizdevuma nosacījumiem.
  • Uzņēmējdarbības un lauku attīstības projekti – ALTUM sniedz papildu hipotēkas atbalstu uzņēmējiem, lauksaimniekiem un reģionu mājokļu attīstībai.

Citas izmaksas, kas jāņem vērā – apdrošināšana, remontdarbi un mājokļa uzturēšana

Iegādājoties mājokli, rodas vairāki papildu izdevumi, kas var ietekmēt kopējo budžetu. Šie ir svarīgi faktori, kas jāņem vērā, jo tie nodrošina, ka īpašums tiek pienācīgi uzturēts, ir aizsargāts pret riskiem, neradot papildu finansiālu stresu. Noteikti pirms mājokļa iegādes, jāņem vērā apdrošināšanas izmaksas, iespējamie remontdarbi un nākotnē nepieciešamie uzlabojumi.

Remontdarbi un uzturēšanas izmaksas

Iegādājoties īpašumu, daudzi pircēji koncentrējas galvenokārt uz sākotnējām izmaksām, piemēram, pirmo iemaksu un finansējuma nodrošināšanu. Tomēr vienlīdz svarīgi ir ņemt vērā mājas remonta un apkopes izmaksas. Šīs izmaksas ir neizbēgamas, un, ja tās neplāno laicīgi, var rasties finansiāls slogs nākotnē.

Lai gan remontdarbi bieži ir neparedzami un grūti plānojami uz priekšu, tie tomēr ir jāiekļauj savā budžetā. Daži darbi var būt sezonāli, piemēram, pagalma uzkopšana vasarā vai apkures sistēmas apkope pirms ziemas, tāpēc ir svarīgi ņemt vērā dažādas mājokļa prasības un izveidot reālu budžetu.

Kopumā jāsaka, ka iegādājoties īpašumu, ir svarīgi izprast dažādas izmaksas un plānot pieejamo budžetu gudri. Rūpīgi izvērtējot pirmās iemaksas apmēru, vērtējuma izmaksas, apdrošināšanu un mājokļa uzturēšanas budžetu, pircējs var veiksmīgāk novērtēt savas iespējas un iegādāties piemērotāko īpašumu.

Vairāk no autora

Jums var patikt arī